Zalety inspekcji kanałów sanitarnych wynikają z przeprowadzenia wielu czynności kontrolnych, przede wszystkim takich jak:
Inspekcja Kanalizacji wykonywana jest przez nas w takich lokalizacjach jak: Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba, Jawor, Złotoryja, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Świeradów Zdrój, Bolesławiec, Lubań, Zgorzelec, a także Wrocław, Legnica, Lubin, Polkowice, Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice.
Technika kamery TV w trakcie inspekcji kanału, oprócz obserwacji wizualnych, daje możliwość przeprowadzenia dodatkowych pomiarów, przede wszystkim takich jak:
Nasza firma posiada dwa wózki kamerowe z napędem kołowym do przewodów od fi 150 mm do 1600 mm. Urządzenie jest wyposażone w obrotową głowicę z kamerą i wbudowanym oświetleniem, co bez wątpienia pozwala dokonać dokładnej inspekcji rur.
Dla wyjaśnienia rozróżniamy dwa niezależne powody:
– przebieg trasy,
– odchylenia od prawidłowego położenia,
– spadki kanałów
– pęknięcia i zawalenia rur,
– zdeformowania,
– uszkodzenia kanału np. zarastanie korzeniami,
– stopień zanieczyszczenia kanału,
– połączenia rur i ich złącza,
– prawidłowość zamontowania uszczelek,
– infiltrację wód gruntowych,
– pomiar długości kanału.
– Przeszkody w przepływie: osad ruchomy i stały, korzenie drzew i krzewów, przykanaliki lub uszczelnienie wystające do wnętrza kanału, inne przewody w kanale.
– Nieszczelności oraz przemieszczenia rur: infiltracja, narosty infiltracyjne, wykruszenia na złączach rur, przemieszczenia poprzeczne i podłużne.
– Czynniki zmniejszające nośność konstrukcji kanału: starcie dna lub boków kanału, korozja, rysy i pęknięcia, ubytki fragmentów powłoki, zapadnięcia i deformacje.
– Specyficzne uszkodzenia podatnych przewodów kanalizacyjnych: ugięcie wierzchołka, utrata stateczności powłoki, lokalne wgniecenia np. od kamieni.
– Przykanaliki: nieprawidłowości połączeń – wystające do wnętrza przewodów.
Komfort życia w obszarach miejskich jest ściśle związany z niezawodnym działaniem sieci kanalizacyjnych. Oczywiście aby uniknąć niekomfortowych sytuacji związanych z kanalizacją, należy zapobiegać awarii na drodze odprowadzania ścieków.
Sprawą konieczną jest zapobieganie awariom, priorytetem jest znaleźć w porę usterki i uszkodzenia sieci rurociągów. W tym celu przeprowadzamy okresowe inspekcje stanu technicznego sieci rurociągów kanalizacji z podglądem rur od wewnątrz. Do tego rodzaju prac wykorzystujemy kamerę do inspekcji kanałów.
Inspekcji kanałów dokonuje się za pomocą urządzenia samojezdnego. Kamera do rur kanalizacyjnych jest sterowana zdalnie i wykonuje nagrania TV VIDEO oraz zdjęcia wewnątrz kanałów. Stosuje się również kamery do inspekcji rur wprowadzane ręcznie, szczególnie w miejscach o małym przekroju rur oraz w terenie o utrudnionym dostępie.
Nowoczesna kamera do inspekcji kanalizacji daje nam możliwość zapisu danych z inspekcji kanalizacji na nośniku cyfrowym, jest to cenny materiał dla inwestora, który jest odpowiedzialny za niezawodną pracę sieci. Z takimi materiałami Inwestor będzie planował prace remontowe lub naprawcze.
Wykonawca zlecenia może wykonać inspekcję rur kamerą tv na uprzednio wyczyszczonych przewodach kanalizacji sanitarnej i odłączonej od eksploatacji zgodnie z rozpiską i wytycznymi, następnie przedstawić inwestorowi materiały z inspekcji sieci kanalizacyjnej na nośniku cyfrowym (CD) lub pendrive. Materiały te posłużą później inwestorowi do wykonywania prac naprawczych.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki i zdalnie sterowanych urządzeń do inspekcji sieci kanalizacyjnych możemy wykonać działania kontrolne i pomiarowe. Warto zdecydować się na inspekcje rur kanalizacyjnych kamerą TV, ponieważ na wczesnym etapie narastających wad i usterek można uniknąć powstawaniu rozległych uszkodzeń w systemie sieci.
Wprowadzenie urządzenia TV-Video do kanałów znajdujących się głęboko pod ziemią i niewidocznych dla oka ludzkiego, daje nam niezrównane możliwości techniczne, ponieważ uzyskujemy podgląd stanu technicznego rurociągów i możliwość zaplanowania metod remontu lub naprawy, często unikając niepotrzebnych wydatków.
Dzięki inspekcji rur i kanałów kamerą TV -Video ustalimy zakres koniecznych prac naprawczych oraz sposobów na ich zrealizowanie. Jeśli wykonamy je niezwłocznie, osiągniemy nadrzędny cel, jakim jest podniesienie niezawodności działania sieci kanalizacyjnej.
Rozróżniamy kilka rodzajów rurociągów. Różnią się one między sobą wielkością rur i rodzajem materiałów, z których są wykonane. Do każdych z tych rurociągów przygotowuje się odmienne sposoby kamerowania i dobierane są odpowiednie urządzenia.
Zwykle planowaniem i zleceniem prac filmowania rurociągów, powszechnie nazywanym „inspekcja rur kamerą TV” zajmuje się Inwestor, którym może być Gmina lub inny podmiot odpowiedzialny na danym terenie.
Najczęściej to inwestor zleca i określa zakres prac dotyczących czyszczenia kanalizacji oraz przeprowadzenia inspekcji rur kamerą, tzn. okresowej kontroli studni i rurociągów. W różnych jednostkach własności jest też wyznaczony do tego celu Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Termin i szczegóły dotyczące inspekcji kanalizacji ustalany jest z Inspektorem Nadzoru, który zadba o gruntowne oczyszczenie rurociągów oraz przygotuje dostęp do studzienek i sieci rurociągów. Przed przystąpieniem do czynności inspekcyjnych kamerą TV, kanały muszą być odłączone z bieżącego użytkowania i dokładnie wyczyszczone.
Nasza firma ma możliwość drobnego czyszczenia kanalizacji, aby przed kamerowaniem dodatkowo oczyścić kanały pojazdem małe WUKO (wyd. wody 100L/min., ciśnienie robocze max. 200 bar). Koszty inspekcji i czyszczenia kanalizacji zawsze ustalane są indywidualnie.
Wpływ na poziom cen mają takie czynniki, jak:
Zakres oczekiwań Inwestora: zlecenie dokumentacji i zapisów CD, pendrive lub filmów video, fotografii ze szczegółowym opisem i wykresami badanych odcinków.
Kamerowanie kanalizacji przy nachyleniu terenu ponad 10% jest niemożliwe z zastosowaniem kamery samojezdnej. Z powodu koniecznego dostępu do studzienek może okazać się niezbędne zastosowanie samochodu terenowego z napędem 4×4 Off-road. Posiadamy również taki specjalny pojazd.
Filmowanie rur i rurociągów w terenie trudno dostępnym jest szczególnie utrudnione i wymaga specjalnych uzgodnień. W takiej sytuacji można zastosować kamerę TV podawaną ręcznie, która jest w stanie dokonać inspekcji rur równie skutecznie jednakże nie daje możliwości pomiaru inklinacji tj. spadków i wykonania wykresów.
Dostęp do kolektorów powinien być przede wszystkim zapewniony na drodze utwardzonej i terenie nierozkopanym.
Dostęp do przepustów powinien być przede wszystkim zapewniony na drodze utwardzonej i terenie nierozkopanym.
Studnie powinny być przede wszystkim odsłonięte, niezasypane ziemią, a pokrywy – łatwe do otworzenia.
Włazy czy pokrywy powinny być odsłonięte, niezasypane ziemią, a pokrywy, włazy – łatwe do otwierania bez użycia specjalnych narzędzi.
Przepisy prawa budowlanego mówią, że należy żądać sprawdzenia rurociągów przy pomocy monitoringu TV:
Prace serwisowe: strony internetowe jelenia góra